21 Mayıs 2013 Salı


TİBET YOGASI NEDİR?


Tibet yogası, 5 Tibet ritüeli, meditasyon ve olumlu düşünceye dayanan beş basit ama dinamik yoga egzersizinden oluşur.
Bu beş Tibet Ritueli Tibet Lamaları tarafından uygulanan ritüel egzersizlere temellendirilmiş yoga rutinleridir ve Lama rahiplerinin çok uzun yaşamasına ve çok genç kalmalarına sebep olmuştur. 1930`larda eski bir ingiliz subayı tarafindan batıda tanıtılan ve yaşlanmayı önleyen bu öğreti günümüzde tüm dünyada uygulanmaktadır. Tüm rutin 20 dakikadan az bir sürede tamamlanabilmektedir.
Tibet egzersizlerinin önemli bir parçası fiziksel aktivitenin bilinçli nefes alış verişleriyle senkronize edilmesidir. Bu yedi çakranın ve hormonal salgılamanın dengelenmesini sağlar; sindirim, kardiyovasküler, sinir ve solunum sistemlerini etkiler.
Bu düşük profilli Lama yoga sırları tüm enerjilerin açığa çıkmasını ve mucizevi bir gücün içinize hakim olmasını, sizinle işbirliği içindeki tüm kozmik enerjinin bedeniniz ve ruhunuza en iyiyi sunmasını sağlar.


BEŞ TİBET RİTÜELİ

Tibet lamalarının gençlik ve canlılık iksiri olan beş Tibet ritüeli herkes tarafından kolayca yapılabilecek yüksek enerjili egzersizlerdir. Çok kısa bir zaman diliminde uygulanabilen bu egzersizler yeni başlayanlarda dahi mucizevi etkisini hissettirir.

BEŞ RİTÜEL NASIL ETKİLİ OLUYOR?

Beş Ritüel evrensel enerjinin vücudumuza girmesini , prana yani chi(yaşam) enerjisinin yedi çakramızdan serbestçe akışını ve beden ve usumuzu canlandırmasını sağlar. Endocrine bezelerini harekete geçirerek hormonal salgılamamızı düzenler. Daha önce de belirtildiği gibi kardiyovasküler, sinir , sindirim ve solunum sistemlerimizin doğru çalışmasını sağlar.

FAYDALAR
Her gün düzenli olarak uygulanan Tibet yogasının bilinen faydaları:

. Çok enerjik ve genç hissetmek, dolayısıyla daha uzun saatler yorgunluk hissetmeden çok daha verimli çalışabilmek

. Odaklanma ve hatırlama kapasitesinin artması.

. Rahatlık hissi ve stresle daha iyi başa çıkabilme

. Hazım sistemi ve uyku kalitesinin iyileşmesi

. Sırt ağrıları, eklem ve romatizmal problemelerin düzelmesi

. Kilo, tansiyon ve diyabetin kontrol altına alınması.

. Genel olarak iyi ve fit hissetme – depresyonun yok olması

. Sırt, bel ve eklem ağrılarının tamamen iyileşmesi.

. Hafızanın artması

. Görme yeteneğinin artması

. Saç uzaması ve beyazları yok olması

. Kilo kaybı

. Fiziksel enerji ve dayanıklılığın artması, dinçlik

. Fiziksel ve ruhsal sağlığın gelişmesi

. İyi hissetmenin artması

. Kaliteli ve iyi uyku

. Migren ve baş ağrılarının iyileşmesi

. Tazelenme, genç hissetme ve görünme . Zindelik ve canlılığın seks hayatına olumlu etkileri


BİLİMSEL AÇIKLAMA

Binlerce yıldır tıp doktorları ve sağaltıcılar vücudun çakra olarak da bilinen yedi temel enerji noktası olduğunu ve bu noktaların yedi lenf bezesiyle ilişki içinde olduğunu kabul etmekteler.
Çakralar dönen burgaçlar şeklindeki temel enerjilerdir. Bu burgaçlar çoğaldıkça yaşam daha güçlenir ve yönlendirilebilir.
Son tıbbi araştırmaların güvenilir kanıtlarına göre yaşlanma süreci hormonlar düzenlemektedir. Beş Tibet ritüelinin vücuttaki hormonal dengeyi normalleştirdiği, böylece sürekli gençlik, sağlık ve canlılığın anahtarını elinde tuttuğu söylenmektedir. Ritüeller vücuttaki enerji sistemlerini uyarır, çakraları uyandırır ve enerjinin içimizden dışa , ayak ve ellerimize kadar hareket etmesini sağlar. Ritüellerin arkasındaki teoriye göre Kundalini , yani ruhsal enerjiniz omurganızın en alt bölümünde yer almakta ve depolanmaktadır ; ritüeller de bu enerjiye ulaşmanın en çabuk, en etkili ve en güvenli yoludur.
Bazıları bu ritüelleri izometrik egzersizler olarak adlandırmaktadır. Bunlar her ne kadar kas esnetmeleri ve kas yapısının gelişmesine yardim etseler de , öncelikli amacı bu değildir. Burgaç döngülerimiz gençken hızlıdır ancak yaşlandıkça, eğer egzersiz yapmıyorsak ve stresliysek, yavaşlarlar.
Yavaş ve anormal burgaçlar normal olmayan sağlık, bozulma ve yaşlılığa yol açarlar. Beş ritüel dönen burgaçların hızını normalleştirir. Onların aynı ölçüde ve uyum içinde tutar.


Sizde yaşlandıkça genç kalmak istiyorsanız TİBET YOGASI ile tanışın. Hayatınıza bir fark katın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder